Estekik Diş Hekimliği

esteteik diş hekimliği görselDişlerin doğal görünüm şikayetleri, çürük, travma, kırık.. vb sebeplerden dolayı protetik olarak ya da restoratif olarak yenilenmesi estetik diş hekimliği kapsamına girer. Özellikle anterior bölge (ön bölge) problemlerinde hepimizin tedavi sonunda beklentisi farklı olacaktır. Çünkü estetik bakış açısında mutlak doğru yoktur. Nicel değil nitel bir değerlendirmmedir. Dolayısıyla gerek protez yaptırarak ( zirkonyum, lamine..) gerek dolgu (kompozit estetik dolgu, direkt kompozit lamine..) yaptırarak bir restorasyon planlansın asıl olan hekim ve hastanın ortak bir paydada hatta görsel olarak hastaya daha yakın bir noktada buluşması gerekir. İşte tam bu noktada hakkımda ki yazımda kısaca bahsettiğim tanışma, karşılıklı anlama,beklentiyi tam olarak analiz etme çok önemlidir.

Kron - zirkonyum - lamine (yaprak porselen) hangisi en iyi? Hangisini tercih etmeliyim ?

Aslında hepsi bir kaplama çeşididir. Yalnızca dişlerden yapılan kesim miktarı (aşındırma oranı) ve kullanılan materyal farklıdır. Örneğin bir diş küçültülüp ölçü alındıktan sonra yapılacak porselenin alt yapısı metal destekli ya da zirkonyum olabilir. İşte bu fark bize kaplamanın çeşidini verir. Zirkonyum protezler dayanıklılığının çok kuvvetli olması yanısıra bize estetik olarak da oldukça fazla kolaylık tanırlar. Ön bölge kaplamalarında zirkonyum kesinlikle metal destekli klasik proteze göre çok daha estetik çok daha uyumlu çok daha doğal bir sonuç verir. Lamine restorasyonlar ise dişlerin tamemen küçültülmesine gerek olayan durumlarda yalnızca ön diş yüzeylerinden aşındırma yapılarak ya da hiç bir müdehalede bulunmadan dişlerin ön yüzeyine gelen restorasyonlardır. Porselen tercih edilebileceği gibi kompozit uygulamaları da sıklıkla kullanmayız.

Ön dişim kırıldı kaplama mı olacak? Dolgu olursa kırılır mı?

Bu soruların en doğru cevabı diş hekimi muayenesinden sonra verilir. Kırık hattı , komşu dişlerin restorasyon ihtiyacı gibi birçok etken restorasyon planlamasını değiştirir. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte herhangi bir protez gereksinimi olmadan da yalnızca direkt kompozit (estetik dolgu) uygulamalarıyla başarılı sonuçlar alıyoruz.

Bazen tek bir dişi değiştirmek bile gülüşünüzde çok fark yaratır.

İyi günler dilerim.