İmplant

implant görselİmplant, vücut içerisine, canlı dokulara yerleştirilen cansız maddeleri ifade eder. Dental implantlar, eksik olan bir veya birkaç dişin işlev ve estetiğini iade etmek için çene kemikleri içinde açılan yuvaya yerleştirilen genellikle titanyum esaslı vida veya kök şeklindeki yapılardır. Klasik köprü protezlere göre bölgenin yanındaki hiç bir dişe dokunulmaması implantların bize sunduğu en önemli avantajlarındandır. Ayrıca çene kemiğinde implant etrafında osteointegrasyon (kemikleşme) gerçekleştiği için kemik rezorbsiyounu (erimesi) yok denecek kadar azalır.

Çene kemiğine vida koyulması işlemi kulağa ürkütücü gelse de klasik bir diş çekimi anestezisi ile işlem gerçekleştirilmektedir. Diş çekimi sonrası iyileşmenin ardından yapılabileceği gibi, diş çekimi ile aynı seansta da implant uygulamaları oldukça yaygınlaşmıştır. Bekleme süresi ardından üst yapısının da tamamlanmasıyla estetik ve fonksiyon olarak artık ağız bütünlüğü sağlanmış olur.

İmplant yaptırmadan önce ne yapılıyor?

İmplant tedavisinden önce hastalarımızın x-ray (panoromik röntgen) görüntüsü, gerekli durumlarda da tomografi görüntüsü incelenerek kemik yapısı, miktarı değerlendirilir. İmplantların yerleştirileceği bölgeler operasyon öncesinde belirlenir. Gerekli görülür ise greft uygulamaları (otogreft, yapay greft) yani kemik tozu ekleme ya da sinüs tabanı yükseltme işlemlerinin planlaması belirlenir. Ayrıca yapılan fiziki ağız içi muayene sonucunda da üst yapı olarak yapılacak dişlerin materyaline (zirkonyum, metal destekli) ve üst yapı sistemine (vidalı, simant) karar verilir.

İmplant operasyonu ne kadar sürer?

Yapılacak olan işlemin büyüklüğü, uygulama bölgesinin pozisyonu, çekim sonrası hemen (immadiat) yükleme olacak mı yoksa önceden şekilmiş bir bölgeye mi implant koyulacak, çevre dokularda bir işlem uygulanacak mı, (örn. Sinüs tabanı yükseltmesi).. vs bunlar ve birçok farklı sebepler operasyon süresini etkilemektedir. O nedenle belli bir saat belirlemek çok doğru olmayacaktır.

İmplant sonrası yüzde şişlik morluk olur mu? Ağrı olur mu?

Kişinin vücut direnci, ağrı eşiği önemli ölçüde etkilidir. Fakat bir örnek vermek gerekirse kolumuzu ya da bacağımızı bir yere çarptığımızda bile kemik darbe aldıysa bir miktar şişme morluk oluyorken, implant operasyonu sonrası da bir miktar şişlik görülebilir. Bunun için operasyon sonrası hastalarımıza iki gün boyunca soğuk kompress yapmayı öneririz. Operasyon sonrası ağrı görülebilir ancak medilal destekle post operatif süreyi en rahat biçimde geçirmeyi hedefleriz.

İmplantların üstü ne zaman yapılır?

Çeşitli implant firmalarını bizlere sunduğu seçenekler doğrultusunda uygun zaman belirlenir. İmplant yüzeyi, yivlerin formu uygun bekleme süresinde etkilidir. Ortalama 2-4 beklendikten sonra kontrol filminden sonra üst yapı yapım aşamasına geçilir. Ancak hemen üst yapı uygulamasına izin veren implant sistemleri de mevcuttur.

İmplantlar garantili midir?

Her firmanın belirlediği garanti şartları kapsamında implantlar 10 yıl ile ömür boyu garanti sunmaktadır.